BAL
0

Balın keşfedilişi

Arıcılık yaklaşık 7000 sene kadar önce Orta Anadolu’da başlamıştır. Arıcılığın ilk olarak önemini kazandığı yer MÖ 3000 yıllarında eski Mısır’da olmuştur. Bu bölgede bal tanrıların yemeği olarak görülüyordu. Antik Yunan’da ise balın tıbbi faydaları keşfedilmişti.

Bal tam olarak nedir?

Bal, arıların çiçek özlerini veya çeşitli böceklerin tatlı özsu denilen şeker içerikli salgı maddelerini kullanarak, kendi beslenmeleri için ürettikleri, ancak insanlar tarafından da tüketilen bir gıda maddesidir.

Bal neden Antiseptiktir?

Bal mikrop öldürücü etkisi sebebiyle sıklıkla yara tedavisinde kullanılır. Araştırmalar balın bu özelliğinin, arıların ürettiği bazı enzimlerden kaynaklandığını ortaya çıkarmıştır.

Bal hangi Vitaminleri içerir?

100 gr balda 0.2 gr mineral (örneğin kalsiyum, potasyum, sodyum, klor), bunun yanısıra az miktarda aminoasitler, eser elementler (örneğin demir, çinko, bakır) ve vitaminler (örneğin C Vitamini, tiamin, riboflavin, niasin) bulunur.

Arılar neden bal yaparlar?

Arılar balı sebepsiz yere, veya bazılarının iddia ettiği gibi, insanların tüketmesi için yapmazlar. Bal arılar için bir gıda maddesidir. Nektar, ve bir miktar da polen ile üretilen bal, özellikle soğuk kış aylarında arılar için hayati önem taşıyan gıda maddelerini içeren bir besindir.

Balda Fruktoz var mı?

Genellikle yoğun kıvamda, bazen katı, veya kristalize halde bulunan balın bileşiminde ağırlıklı olarak fruktoz (%27 – 44 meyve şekeri) glukoz (%22 – 41 üzüm şekeri) ve su (%15 – 21, Heide balında %23’e kadar) vardır.

Arılar ne Yer?

Arılar bitkilerden beslenir. Ana besin kaynakları tatlı bitki özleri, özellikle nektardır. Protein ihtiyaçlarını polenlerden karşılarlar. Koloniler kuran, aile toplulukları oluşturan türler, özellikle Bombus arısı, iğnesiz bir arı türü olan Meliponini arısı, ve özellikle de bal arısı, kış mevsimi için gıda depolarlarlar.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

0

TOP

X