ELMA
0

Bu cennet meyvesi bir çok kişinin favori meyvesidir.

Elmanın Kökeni

Elma deyince tek tip bir meyve düşünemeyiz çünkü büyüklük, renk, tat ve besin değeri açısından farklılıklar gösteren pek çok elma çeşidi vardır.
Anavatanı Orta ve Batı Asya olan elma, buradan dünyaya yayılmıştır. M.Ö. 10.000 civarında günümüzdeki Kazakistan bölgesinde elma yetiştiği bilinmektedir. Kazakistan’ın başkenti Almatı’nın adı da buradan gelmektedir. Alma = Elma, Ata = Ata demektir. Günümüzde Almatı olarak kullanılan başkentin adı, elmanın atası anlamındadır.

Dünya üzerinde kaç çeşit elma türü var?

Sadece Avrupa’da yaklaşık 20.000 elma türü vardır, ancak bunlardan en fazla 50’sinin ticari değeri bulunmaktadır. Klasikleşmiş elma çeşitlerinin çoğu en fazla 100 seneden beri yetişmektedir.

Elma hasadı ne zamandır?

Elma hasadı Eylül sonunda başlar. Bir elmanın olgunlaşıp olgunlaşmadığını anlamak için ‘’devirme testi’’ yapmak gerekir. Elmayı dikkatlice 90 derece çevirin. Eğer elmanın sapı elmadan ayrılmadan daldan kolayca kopuyorsa hasat zamanı gelmiştir.

Yağlı Kabuk – Mum

Elma olgunlaşma sürecinde içerdiği suyun buharlaşmasını önlemek için kabuğunun üzerinde mumsu bir tabaka oluşturur. Her elma türü bunu aynı oranda yapmaz. Bazı ülkelerde elmanın uzun süre çıtır çıtır kalması için kabuğunun dışarıdan balmumu veya benzeri maddelerle kaplanmasına izin verilir. Bu elmaların üzerinde mumlu olduklarına dair bir uyarı bulunur. Bu şekilde kabuğuyla tüketilmelerinde sağlık açısından bir sakınca olmamakla beraber, ılık suda yıkayarak ve kağıt havluyla silerek mum tabakası temizlenebilir. Organik elmalar kural olarak bu işleme tabi tutulamazlar.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

0

TOP

X