HURMA
0

Tarımı yapılan en eski bitkilerden olan hurma yoğun enerji veren, ve moral yükseltici etkisi olan bir meyvedir.

Hurma-Tatlı Çöl Meyvesi

Arkeolojik bulgulara göre hurma ağacı insanlar tarafından yetiştirilen en eski bitkilerdendir. Babil’deki eski resimlerden bu bölgede 5000 sene kadar öncesinde hurma ağacının yetiştirildiğini görüyoruz. Hurma ağacı çölün ötesine, Pakistan, İran ve Fas’a kadar yayılmıştır.
Hurma Kuzey Afrika’nın temel gıda maddelerindendir, çünkü kolay sindirilen glukoz ve fruktoz, önemli vitaminler ve mineraller içermenin yanı sıra, 3-4 tanesi günlük demir ihtiyacının üçte birini karşılamaktadır.

Avrupa’da Hurma

Hurma M.S. 710 yılında, Murabıt’ların Güney İspanya’ya gelmeleri ile Avrupa’ya ulaşmıştır.

Günümüzde hurma ağaçları esas olarak Mısır, Suudi Arabistan ve İran’da, ayrıca ABD’nin güney eyaletleri ile Orta ve Güney Afrika ve Avustralya’da yetiştirilmektedir.

Hurma Ağacı kaç sene yaşar?

Hurma ağacı 200 seneye kadar yaşayabilir, ancak en verimli olduğu yıllar 40-80 yaşları arasındadır.

Hurma hangi Mevsimde yetişir?

İran, Pakistan ve Mısır’da yetişen hurmalar, kurutulmuş olarak karton kutularda tüm yıl boyunca tüketiciye ulaştırılmaktadır, ancak ağaçların meyve verme sezonu Ağustos ile Ocak arasında olup, taze hurmalar Eylül başı ile Ekim sonu arasında satışa sunulur.

Hurmanın içindekiler

100 gr kuru hurma 275 kcal enerji vermesinin yanı sıra 16 gr su, 2 gr protein, 0,4 gr yağ, 73.5 gr karbonhidrat, ve 7.5 gr lif içermektedir. Mineral ve vitamin olarak ise, 32 mg kalsiyum, 1.1 mg demir, 3 mg sodyum, 5 RE (retinol equivalents / retinol eşdeğeri) A vitamini içerir.

Kaç çeşit Hurma vardır?

Bilinen 100 kadar hurma çeşidi arasında Medjool hurması en önemlisi ve en tanınmışıdır. Tazeyken tamamen kırmızı olan Medjool hurması, kurutulduğunda kestane rengini alır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

0

TOP

X