İNCİR
0

İster taze ister kurutulmuş olsun, incir her zaman nefis ve egzotik bir lezzettir.

Anavatanı, Görünüşü ve Çeşitleri

En fazla 8 metre yüksekliği ile adeta bir çalıya benzeyen incir ağacının üzerinde yetişen incirin anavatanı büyük ihtimalle Anadolu’dur, ancak incir ağacı eski çağlardan beri tüm Akdeniz Bölgesi’ne yayılmıştır. Günümüzde de ağırlıklı olarak bu bölgelerde yetiştirilerek tüm dünyaya ihraç edilmektedir.

İncir çeşitleri yetiştikleri bölgeye göre adlandırılırlar. Örneğin Türkiye’de yetişen İzmir inciri, İspanya’dan Fraga inciri, İtalya’dan Bari inciri, Yunanistan’dan Calamata inciri gibi. İncir meyvesi yuvarlak, oval veya armut şeklinde, rengi yeşil, kahverengimsi veya mor, etli kısmı ise pembeden koyu kırmızıya değişen renklerde olabilir.

Kuru incirin kalorisi ne kadardır?

Kuru incirin mineral içeriği taze incire göre 3 ila 4 kat daha fazladır. Ancak aynı durum kalori içeriği için de geçerlidir. Taze incirin 100 gramı 60 kaloriyken, kuru incirin 100 gramı 247 kaloridir.

Taze incirin mevsimi ne zamandır?

Taze incir tüm yıl boyunca mağazalardan temin edilebilir. İncirin hasat mevsimi Ağustos ila Ekim arasındadır. Türkiye (%70) ve İtalya (%11) başta olmak üzere, Akdeniz ülkelerinde Haziran – Aralık arası dönemde piyasaya verilir. Kasım-Haziran arası dönemde ürünler hava yolu ile Avrupa’ya gönderilir.

İncirin faydaları

İncirde sindirimi destekleyen enzimler, mikrop öldürücü maddeler ve bol miktarda lif vardır. Bu lezzetli meyvede minerallere bağlı şekilde glükoz ve fruktoz gibi sağlıklı ve doğal şekerler bulunur. Ayrıca incir magnezyum açısından zengindir, stres giderici, kalbi güçlendirici ve dolaşımı canlandırıcı etkisi vardır.

İncirin içinde neler var?

İncir vitaminler açısından çok zengin bir meyvedir. Hemen hiç yağ içermez, bunun yerine vitamin ve minerallerden zengindir. Bunlardan A vitamini, Retinol, cilt ve mukozalar için faydalıdır, göz sağlığı için gereklidir, karanlıkta görmeyi sağlayan vitamindir. B Vitamini ise metabolizmayı düzenler ve sinir kılıflarının yapısına girer.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

0

TOP

X