KAHVE
0

Anavatanı ve Tarihçesi

Kahvenin tarihçesi hakkında birçok efsane mevcuttur.

Kahve bitkisinin anavatanının Etiyopya olduğu kabul edilir.

Efsaneye göre, çoban Kaldi keçilerinin kırmızı renkteki kahve meyvelerini yedikten sonra neşeyle hoplayıp zıplamaya başlamaları üzerine kahve bitkisini keşfetmiştir.

Kahve bitkisinin adı ilk kez MS 900 senesinde Güneybatı Etiyopya’nın Kaffa bölgesinde geçer. O dönemde, çay yapımına benzer şekilde kahve de, yaprakların ve kurutulmuş kahve meyvesinin üzerine su döküp demlenerek içilmekteydi.

16. yüzyılda, kahve Arap dünyasından Osmanlı İmparatorluğu’na ve daha sonra İstanbul’a geldi. Burada kahve günümüzdekinden daha sert olarak hazırlanıyordu. İşlenmemiş, kurutulmuş tohumlar (aslında kahve tohumları çekirdek değildir) kavrulur, ince öğütülür ve suda birkaç kez kabarana değin ateşte kaynatılarak kahve yapılırdı. Bu yöntem halen Türk kahvesi olarak rağbet görmektedir.

İlk kahvehaneler 1554 yılında İstanbul’da açıldı. İlk kahve çuvallarının Avrupa’ya gelmesi ise 1615 yılını bulmuştur.

Kahve Çekirdekleri – Özen ve Saygı

Kahve uzun zaman hububat ve soya ile aynı kefeye konmuştur. Ancak günümüzde kahve çekirdeklerine dünyanın birçok bölgesinde şarap üzümleri kadar değer verilmektedir.

Dünya üzerinde kaç çeşit Kahve vardır?

Bütün kahve bitkileri, Rubiaceae bitki ailesinin Coffea cinsine aittir.

Bu ailede yaklaşık 6.000 farklı tür bulunmaktadır. Ancak en önemli kahve türleri olarak, dağ kahvesi veya Java kahvesi olarak da adlandırılan Arabica ile daha alçak kesimlerde yetişen Robusta öne çıkmaktadır. Robusta kahvesinin kafein oranı Arabica’ya göre daha yüksektir.

Kahvenin içinde neler var?

Bir fincan kahve yaklaşık 80 mg kafein içerir. Kahvenin yanı sıra, çayda ve çok az miktarda olmak üzere kakaoda da kafein bulunur. Kahve çekirdeğinin yaklaşık % 30-40’ı karbonhidratlardan, yani suda çözünebilen ve çözünemeyen polisakkaritler ile sükroz ve glikoz gibi şekerlerden oluşur.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

0

TOP

X