KAKAO
0

Kakao keskin ve şifalıdır. Kakao gizemlidir.

Kakao nereden geliyor?

Çikolata kakao çekirdeklerinden elde edilen kakaodan yapılır. Kakao çekirdekleri kakao meyvesinden, kakao meyvesi ise Afrika, Orta Amerika ve Güney Amerika’daki plantasyonlarda yetiştirilen kakao ağaçlarından elde edilmektedir.

Kakao ve Avrupa’lılar

Amerika kıtasının keşfi aynı zamanda kakaonun keşfi olmuştur. Ancak Kristof Kolomb ne yazık ki bu egzotik içeceği bizzat tatma fırsatını hiç bulamamıştır. İlk kez 16. yüzyılda İspanyol kaşif Hernan Cortes kakao çekirdeğini Avrupa’ya getirerek İspanyol kralına sunmuştur.

Kakaoya neden kakao deniyor?

Kakaonun kökeni Orta Amerika’da, bugün Meksika, Guatamala ve Honduras’ın bulunduğu bölgede yer almaktadır. Bu bölgelerde yaşayan Aztek ve Mayalar’ın ataları daha M.S. 4. yüzyılda kakao yetiştiriyorlardı.

Kakao çekirdeği, Kolomb tarafından keşfedilmeden çok önceleri bile Meksika’nın yerlileri olan Aztekler ve Mayaların ve onların ataları için bir gıda ve takas maddesi olarak büyük öneme sahipti. Bu çekirdekler ‘’Xocolatl’’ denilen acı ve keskin tatlı bir içeceğe dönüştürülüyordu. Kakaolu içeceklerin atası olan bu içecek, sütle değil su ile hazırlanıyor, içine şeker katılmıyor, önemli katkı maddeleri olarak acı kırmızı biber ve vanilya kullanılıyordu.

Maya’lar kakao çekirdeklerine ka-ka-wa diyorlardı, bugün kullandığımız kakao kelimesi bundan türemiştir.

Çikolalata kelimesi ise İspanyollar tarafından ortaya atılmıştır. İspanyol’lar Aztek’lerin kullandığı ‘’chocolhaa’’ kelimesi ile Mayaların kullandığı ‘’xocolati’’ kelimesini birleştirerek çikolata kelimesini elde etmişlerdir.

Kakao Yağı ve Kakao Tozu

Kakao çekirdeğinin bir kez öğütülmesi ile ortaya çıkan kakao kitlesini işlemenin bir yolu, yağının preslenmesidir. Kakao yağı dendiğinde, kakao çekirdeği veya kakao kitlesinden elde edilerek filtreden geçirilmiş veya santrifüje edilmiş bu yağ kastedilmektedir.

Kakao tozu ise yağı çıkartılmış kakao kitlesinin tekrar öğütülmesi ile elde edilir.

Kakao yağı, çikolata yapımı dışında başta kozmetik üretiminde olmak üzere birçok alanda kullanılan çok değerli ve pahalı bir maddedir.

Ayrıca kakao yağı, geleneksel tıp alanında ilaç olarak da kullanılmaktadır.

Ödeme Aracı Olarak Kakao

Kakao Aztek’ler zamanında bile değerli bir maddeydi. Sadece ‘’Xocolatl’’ yapmak için kullanılmıyordu, aynı zamanda bir ödeme aracıydı. Örneğin Aztek’ler vergilerinin bir kısmını kakao çekirdekleri ile ödemek zorundaydılar.

Kakaolu Süt ile Sıcak Çikolata Arasındaki Fark

Aradaki fark aslında gayet basittir, ancak tüketicinin de konuyu bilmesinde fayda var.

Kakaolu süt kakao tozu ile yapılır. Sıcak çikolata da süt ve kakao tozundan yapilir ancak bu çikolatalı içecek karışımının içinde şeker bulunmaktadır.

Kakao ve Sağlık

Kakaonun yapısında önemli özelliklere sahip maddeler vardır. Bu dayanılmaz lezzete sahip gıda maddesi önemli miktarda potasyum, magnezyum, E Vitamini ve bol lif içerir. Ağırlıklı olarak kakao yağında bulunan stearik asit, kan kolesterol seviyesi üzerinde nötr bir etkiye sahip olduğundan, kolesterol değerini yükseltmemektedir.

Bitter çikolatanın glisemik indeksi düşük, olduğundan kan şekerini yavaş yavaş yükseltir ve bu nedenle de şeker hastaları için uygun olabilmektedir. Ayrıca bitter çikolatanın diş sağlığına olumsuz bir etkisi bulunmamaktadır.

Kakao çekirdeği, tüm gıdalar arasında en yüksek ORAC (Oxygen Radical Absorption Capacity, / Serbest Radikalleri İçine Çekme Kapasitesi) değere, diğer bir deyişle en yüksek antioksidan potansiyele sahip olan maddedir.

Kakaonun içeriğinde 500’den fazla madde bulunmuştur. Bunların arasında uyarıcı etkiye sahip Teobromin ve kafein gibi alkaloidler vardır. Ayrıca içeriğinde depresyona (ve aşk acısına) iyi geldiği düşünülen feniletilamin, merkezi sinir sistemini ve kan dolaşımını canlandırıcı etkiye sahip teofilin de bulunduğu tespit edilmiştir.

Kakaonun ve içeriğindeki maddelerin özellikle Orta Amerika geleneksel tıbbında pek çok kullanım alanı mevcuttur.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

0

TOP

X