KAYISI
0

Kayısı mevsimi başladığı zaman bu lezzetli meyveden yeme fırsatını kaçırmamalısınız.

Anavatanı ve Tarihçesi

Kayısının anavatanı tartışmalıdır; 18. yüzyıldan kalma tarihi bir kaynakta kayısının ilk olarak Ermenistan’da ortaya çıktığı ve oradan Avrupa’ya yayıldığı belirtilmektedir.

Bronz çağına ait arkeolojik bir kazıda kayısı çekirdeklerinin bulunmuş olması bu görüşü desteklemektedir. Genetik bilimcileri kayısı ağacının anavatanının Çin olduğunu belirtirken, bu çekirdekli meyvenin kökeninin Hindistan olduğuna dair görüşler de vardır.

Kayısı Hasadı ve Türleri

Kayısı sıcak ve kuru iklimi sevdiği için çoğunlukla Akdeniz Bölgesinde yetiştirilir. Günümüzde en çok ekildiği yer Türkiye’dir.

Kayısının çok geniş bir ürün yelpazesi vardır. Çok fazla çeşidi olsa da genel olarak hasat zamanlarına göre sınıflandırılan kayısının erken hasat (Mayıs’tan itibaren) orta-geç hasat (Haziran’dan itibaren) ve geç hasat (Aralık) diye adlandırılan çeşitleri mevcuttur.

Renk, şekil ve büyüklük olarak türlerine göre farklılık gösterirler. Açık sarıdan koyu kırmızı benekler serpiştirilmiş turuncuya kadar farklı renklerde olabileceği gibi, küçük veya büyük, yuvarlak, oval veya yumurta formunda olabilirler.

Bir diğer ayırt edici özelliği de sapından başlayarak meyve boyunca ilerleyen, ve kayısıyı iki yanak gibi bölen ayırım çizgisidir.

Kurutulmuş, İşlenmiş veya İşlenmemiş Kayısılar

Taze kayısının yanısıra, yıl boyu kuru kayısı da bulunur. Kuru kayısı, kükürt ile işlenmiş olanlar ve olmayanlar olarak ikiye ayrılır. İşlem görmemiş olanlar daha koyu renkli ve görünümleri daha az caziptir, ancak daha aromatik ve işlenmiş olanlara göre daha sağlıklıdır.

İçindekiler

Bu küçük yaz meyvesinde birçok faydalı madde bulunur:
Yüksek orandaki provitamin A (beta karoten) içeriği, gözler için yararlıdır. Bunun dışında bol potasyum, kalsiyum, fosfor ve demir içerir. Yapısında bulunan zengin lifler bağırsak hareketini uyarırken, asit oranının düşük olması hazmını kolaylaştırır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

0

TOP

X