KIRMIZI PANCAR
0

tureAnavatanı ve Tarihçesi

Kırmızı pancar, şeker pancarı ve pazı ile akrabadır ve şalgam ailesinin (Beta Vulgaris. vulgaris) bir türüdür

Romalılarla birlikte Orta Avrupa’ya gelen bu bitkinin anavatanı Akdeniz Bölgesi ve büyük olasılıkla Kuzey Afrika’dır.

Pancarın kırmızı rengi 19. ve 20. yüzyıllarda uygulanan arıtma ve ıslah işlemleri sonucu ortaya çıkmıştır. O zamandan beri, pancar aynı zamanda bir boya bitkisi olarak da kullanılmaktadır ve günümüzde bazı gıdalar pancar boyası ile renklendirilmektedir.

Büyüme ve Pancar Çeşitleri

Ekiminden üç ila dört ay sonra – çeşide bağlı olarak – pancar hasat edilebilir. Nisan ayında ekilenler, hemen yaz aylarında toplanabilmektedir.

Erken hasat pancarlar en iyi tada sahiptir. Yüksek verim almaktan vaz geçilmesi koşuluyla, bebek pancarı olarak da adlandırılan sulu genç yumrular toplanabilir.

Yetişkin pancar yumrularının büyüklüğü, en fazla tenis topu kadar, yani yaklaşık 6 cm çapında olmalıdır. Daha geç toplanması durumunda içinde fazlaca su topladığından, pancar tadını kaybedebilmektedir. Toplandığında iç tarafta açık renkte halkalar bulunuyorsa, zaten ideal hasat zamanı geçmiştir.

Depolamak için uygun olan pancarlar, Mayıs ortasından Haziran sonuna kadar toplanan yumrulardan elde edilenlerdir. İlk dondan önce tüm pancarların tarladan toplanmış olması gerekir.

İçeriği ve Faydaları

Kırmızı rengi içerdiği yüksek oranda glikozid betaninden gelmektedir. Şalgam, B, A, C vitaminleri, folik asit, potasyum, demir, kalsiyum, magnezyum ve fosfor gibi yüksek oranda vitamin ve mineraller içerir. Bunun yanı sıra yapısında nitrat da bulunmaktadır.

Fazla miktarda pancar tüketmek idrar ve dışkıyı geçici olarak kırmızıya boyayabilir, ancak bu tamamen zararsız bir durumdur.

Kırmızı pancarın kan temizleyici, tansiyon düşürücü, asitliği giderici ve metabolizmayı canlandırıcı etkisi olduğu söylenir. İçerdiği bazı fitokimyasallar sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve inflamasyonu engellediği düşünülmektedir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

0

TOP

X