TARÇIN
0

Anavatanı ve Tarihçesi

Tarçın, yaprak dökmeyen tropik bir ağacın kabuğundan elde edilir. Tarçın çubukları, fermente olmuş ve yuvarlanmış tarçın kabuğu tabakalarından oluşur.

Önce tarçın ağacının üst kabuğu soyulur ve dış tarafındaki kaba katmanlarından ayrılır. Elde edilen bu zar inceliğindeki iç kabukların 6-10 tanesi iç içe konarak rulo şekline getirilir ve kurutulur. Tarçın kabuğundan bu şekilde tarçın çubuğu elde etme işlemi el ile yapılmaktadır.

Tarçın ekimi, eski adı Seylan olan Sri Lanka, Endonezya, Çin, Vietnam ve Madagaskar’da yapılmaktadır.
Günümüzde de eskiden olduğu gibi tarçın elde etmek için ‘’Seylan tarçın ağacı’’ ve ‘’Çin tarçın ağacı ‘’
olmak üzere başlıca iki tür ağaç yetiştirilmektedir.

Tarçının Tarihçesi

Her mevsim yeşil kalan ağaçlar familyasına ait olan tarçın ağacının kurumuş iç kabuğu, dünyanın en eski aroma verici maddelerinden birisidir.

Eski Hint Sanskrit yazıtlarında ve İncil’de de bir baharat olarak tarçından bahsedilen bölümler vardır.

5.000 yıldan uzun bir süredir tarçının aromatik kokusu Çin mutfaklarında yayılmakta, öte yandan geleneksel Çin tıbbında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Mısır’lılar tarçını öncelikle mumyalama işleminde kullandılar.

Eski Doğu toplulukları arasında tarçın parfüm olarak büyük bir popülariteye sahipti. Ayrıca ilaç olarak da seviliyor, tüm dertlere derman olduğuna inanılıyordu.

Tarçının baharat özelliği ilk olarak Orta Çağ’da keşfedildi. St. Gallen Manastırı aşçılarının tarçını ilk kez balık yemeklerine baharat olarak ekledikleri söylenmektedir.

Tarçın, Arap tacirler aracılığıyla antik ticaret yolları boyunca İran’a, eski Roma’ya ve Fas’a kadar ulaşmıştır. Bugün Sri Lanka olarak bilinen ve tarçınının anavatanı olan bölge 15. yüzyılda Portekiz, 17. yüzyılda Hollanda ve 18. yüzyılda İngiltere tarafından fethedilmiştir. Bu Avrupalı işgalciler, çok talep gören tarçın baharatı üzerine ticari tekellerini kurduklarından tarçın o dönemde son derece pahalı, çoğu kez içine yabancı maddeler karıştırılarak, hatta sahtesi de satılan bir baharat olmuştu

Tarçın sağlıklı mı?

Tarçının içinde oldukça yüksek oranda antioksidanlar bulunduğu tespit edilmiştir.

Antioksidanlar, vücut hücrelerini serbest radikallerden (vücuttaki çeşitli oksijen bileşikleri) korumaya ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olurlar. Bunun yanı sıra bazı çalışmalar tarçının kolesterol seviyesi üzerinde olumlu etkileri bulunduğunu göstermiştir.

Tarçın ayrıca kan şekeri seviyelerini düşürmede de olumlu bir etkiye sahiptir.

Ne yazık ki tarçının olumlu yanlarının yanı sıra zararlı olabilecek özellikleri de bulunmaktadır. En yaygın olarak kullanılan türü olan Kasia tarçını (Çin tarçını), yüksek oranda kumarin maddesi içerir. Bu madde karaciğer hasarı olan kişilerde sorunu arttırabilir, ayrıca inflamasyonlara yol açabilir.

Tarçın Ağacı

Seylan tarçını genellikle gerçek tarçın veya orijinal tarçın olarak adlandırılır. Kasia tarçınından farklı olarak neredeyse hiç kumarin içermediğinden zararsızdır. Esas olarak Sri Lanka ve Hindistan’ın güneyinde yetiştirilir.

Kabuğu inceldikçe, tarçının aroması ve lezzeti artmaktadır.

Seylan tarçınının tadı, Kasia tarçınından daha hoş, daha aromatik ve daha az keskindir, bu nedenle de bir kaç kat daha pahalıdır.
Çin tarçını olarak da bilinen

Kasia tarçını Güney Çin’de yetiştirilmektedir ve en çok satılan tarçın türüdür. Yetişkin ‘’Cinnamomum cassia’’ ağacının nispeten kalın parçalar halinde çıkarılan kabuğundan elde edilir.

Kasia ağacından elde edilen tarçın çubukları Seylan tarçınınkilerden daha kaba ve kalındır, renkleri daha koyudur ve daha yoğun bir kokuya sahiptirler. Bu ağacın tarçın çubukları daha ucuza satılmaktadır.

Seylan tarçını ağacı 10-12 cm boyunda, parlak koyu yeşil renkte, çarpıcı şekilde paralel damarları olan yapraklara sahiptir. Çin tarçınından farklı olarak yaprakları karşılıklı dizilidir.

Doğada, tarçın ağaçları 12 metreden fazla yüksekliğe ulaşabilirler, ancak tarçın plantasyonlarında en fazla çalı yüksekliğinde büyürler. Hasat mevsimi her sene dört ay süren yağış mevsiminden sonradır, çünkü bu dönemde ağaç kabukları özellikle esnektir. Ağacın dış kabuğu gri-kahverengi tondadır.

Seylan ve Cassia tarçınında Kumarin

Kumarin, pek çok baharat ve bitkide bulunan bir doğal tatlandırıcıdır. Özellikle Kasia tarçınında kumarin miktarı çok yüksektir; bu da hassasiyeti olan kişilerde veya küçük çocuklarda sorun oluşturabilir. Aşırı miktarda kumarin alımı, baş ağrısı, bulantı, baş dönmesi vb durumlara yol açabilir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

0

TOP

X