ÜZÜM
0

Üzümün, şarap yapımında kullanılmak ve sofrada tüketilmek üzere başlıca iki çeşidi vardır. Her iki tür de bağlarda yetişir, ve bol meyve şekeri içerir.

Anavatanı ve Tarihçesi

Günümüzde yetişen üzümün anavatanı Orta Asya ve Kafkasya’dır. Üzümün ilk türleri 130 milyon yıl kadar önce yetişmiştir.

Günümüzden 5000 yıl önce Mısırlılar bu sarmaşığımsı bitkiyi yetiştirmiş ve elde ettikleri üzümlerden şarap üretmişlerdir. Eski Romalılar da şarap üzümünü işlemiş, tüm Akdeniz ve Kuzey Avrupa’ya yayılmasını sağlamışlardır.

Üzüm Çeşitleri

Botanik açısından üzüm üvez meyveler grubuna girer. Şekli yuvarlaktan ovale, rengi yeşil, sarımsı, kırmızı veya maviden siyah-maviye kadar değişebilir. Çekirdekli veya çekirdeksiz olabilir. Çekirdekleri ikişer veya dörder adet olarak yumuşak ve sulu etinin içinde yer alır.

Bir asma kütüğü mevsim başına 50 adet üzüm salkımı taşıyabilir ve 60 sene yaşayabilir. Üzüm, çeşit açısından çok zengin bir meyvedir, yaklaşk 16.000 çeşit üzüm vardır.

Üzümün İçindekiler: Öncelikle bol meyve şekeri

Üzümün büyük bölümü sudan oluşur. İçeriğinde bol miktarda meyve şekerinin yanı sıra meyve asitleri de bulunur.

Üzümün içinde ayrıca B6 vitamini ve folik asit vardır.

B6 vitamini protein metabolizması için, folik asit ise kan yapımı için gereklidir. Bunların yanısıra, şarap üzümünün içinde bir fenol türevi olan ellagic asit, kabuğunda ise bitkisel bir antioksidan olan resveratrol vardır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

0

TOP

X