ZEYTİNYAĞI
0

Anavatanı ve Tarihçesi

Bulunan ilk zeytin çekirdekleri 9.000 yıldan daha eskidir ve bizi medeniyetler tarihinin başlarına kadar götürür. Bunlar henüz yabani zeytin ağaçlarından toplanmış olan zeytinlerdir. Bu zeytinlerin yeri ve dağılımı henüz bilimsel olarak tespit edilememiştir. Arkeolojik buluntular, yabani zeytin bitkisinin ilk defa M.Ö. 4 bin yılında Suriye’de bahçe bitkisi olarak yetiştirildiğini göstermektedir.

Beden ve Ruh

Tutankamon’un mezarında da görüldüğü gibi, Mısır piramitlerindeki mezarlarda ölen firavunların yanına konulmuş olması, zeytinyağın ne denli önem verildiğini göstermektedir.

MÖ 6. yy’da zeytin İtalya’ya ulaşmış ve kısa zaman içerisinde tüm Akdeniz bölgesinde zeytinyağı ticareti yapılmaya başlanmıştır.

Zeytin Ağacı

Akdeniz, Orta Doğu ve Güney Afrika’da yetişen yabani zeytin ağacı, yüzyıllar boyunca bölgenin kuru iklim koşullarına mükemmel uyum sağlamıştır. Bu ağacın çorak topraklardan suyu çekmek için altı metreye kadar uzanan kökleri vardır. Yüksek ısılara dirençli oluşu ve kuraklığa dayanıklılığı sayesinde yüzlerce yıl yaşayabilen zeytin ağacının yüksekliği 20 metreye ulaşabilmektedir. Ancak, bol yağış alan serin bölgelerde bu dayanıklı ağacın hayatta kalma şansı daha azdır.

Yaprak dökmeyen zeytin ağacının verimliliği, 20 yaşında zirveye ulaşır.

Zeytin Meyvesi

Zeytin ağacının meyveleri doğrudan dalından yenilemez, meyvelerin acılığını gidermek için onları birkaç kez salamurada bekletmek gerekir.
Yeşil zeytin farklı türde bir meyve olmayıp olgunlaşmamış zeytin tanesidir. Sonbahar ve kış aylarındaki olgunlaşma sürecinde zeytinler mor, kahverengi veya koyu eflatundan siyaha kadar uzanan tonlarda renk almaktadır.

Bununla birlikte, sıklıkla demir glukonat ile siyaha boyanmış yeşil zeytin, siyah zeytin olarak satılabilmektedir. İşin erbabı olan birisi tadına bakarak gerçek siyah zeytini ayırdedebilir, ancak acemi olanların siyah zeytin alırken içindeki katkı maddelerine bir göz atmasında fayda vardır.

Zeytinyağı

Zeytinyağı elde etmek için ideal zaman, zeytinlerin üçte biri ila ikisinin siyahlaştığı Kasım ortası ile Aralık başı arasındaki hasat dönemidir.

Zeytinin çeşidinin yanı sıra, olgunlaşma derecesi de elde edilen zeytinyağının tadında rol oynar. Erken hasat zeytinlerden tadı keskin ve meyvemsi, içerdiği klorofil nedeniyle parlak yeşilimsi renkte bir yağ elde edilirken, geç toplanan olgun zeytinlerden ise, içindeki karotenlerin zengin altın notalarıyla mükemmel uyum sağlayan, hafif, cevizimsi ve yumuşak karakterde bir yağ elde edilir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

0

TOP

X